GAZ postawił na polską firmę

Największy rosyjski producent pojazdów GAZ (Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod) wybrał Exact Systems jako autoryzowanego dostawcę usług kontroli jakości. Spółka odpowiada za kontrolę produkowanych w zakładzie w Niżnym Nowogrodzie modeli. W związku z kontraktem zatrudnienie w rosyjskim przedstawicielstwie wzrośnie o ok. 15%. Ponadto, czeska spółka z Grupy Exact Systems rozpoczęła współpracę z jednym z najstarszych producentów motoryzacyjnych na świecie – czeską fabryką TATRA TRUCKS.

GAZ to wiodący rosyjski koncern motoryzacyjny z siedzibą w Niżnym Nowogrodzie (Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod – Gorkowska Fabryka Samochodów), który obejmuje 18 zakładów produkcyjnych w całej Rosji. Pod marką GAZ produkowane są samochody osobowe, dostawcze (ok. 50% udziałów w rosyjskim rynku), ciężarowe (33% udziałów w rosyjskim rynku) i autobusy (65% udziałów w rosyjskim rynku) oraz komponenty samochodowe. W zakładach GAZ zatrudnienie znajduje ponad 73 tys. pracowników. W 2017 roku sprzedaż lekkich samochodów dostawczych produkowanych przez GAZ wyniosła 58 617 sztuk (+5% r/r). GAZ jest również oficjalnym partnerem motoryzacyjnym kluczowych projektów krajowych, takich jak Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi w 2014 roku i Mistrzostw Świata FIFA w 2018 roku.

Jestem bardzo dumny z rosyjskiego zespołu Exact Systems, który z sukcesem zakończył bardzo długi i trudny okres audytowania i zatwierdzania, co w przypadku zakładów OEM jest standardem. GAZ to największy rosyjski producent samochodów i kolejny OEM w portfolio naszych klientów. Jesteśmy jedną z największych firm w Europie kontrolujących jakość, co powoduje, że możemy zapewnić rosyjskiej fabryce znakomitą jakość usług, gwarantowaną przez zespół młodych pracowników odpowiednio przygotowanych do wykonywanych kontroli – mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

Rosyjska spółka Exact Systems odpowiada za kontrolę jakości w Auto plant GAZ w Niżnym Nowogrodzie, największym zakładzie motoryzacyjnym w Rosji, z którego pojazdy wyjeżdżają do aż 46 krajów na całym świecie. W fabryce obecnie produkowane są 3 modele vanów, 4 modele samochodów dostawczych oraz 2 modele pojazdów ciężarowych. Dodatkowo, w zakładzie montowane są samochody z Grupy Volkswagen oraz Daimler.

Umowa z zakładem Auto plant GAZ obowiązuje od czerwca br. przez rok. Do prac związanych z kontrolą jakości produkowanych przez GAZ pojazdów Exact Systems codziennie wydeleguje kilkanaście osób.

Zostanie autoryzowanym dostawcą usług kontroli jakości GAZ to ogromna szansa do dalszego rozwoju sieci naszych klientów w Rosji. Producent na co dzień współpracuje z ponad 560 dostawcami części i podzespołów motoryzacyjnych z całego świata, co stanowi bardzo atrakcyjną bazę potencjalnych klientów. Z częścią z nich już współpracujemy, z pozostałymi mam nadzieję, że nawiążemy relację w przyszłości – podkreśla Jarosław Kochański, członek zarządu Exact Systems, odpowiedzialny za rozwój rynków zagranicznych.

Rosyjska spółka Exact Systems jest jedną z trzech pozaunijnych w Grupie Exact Systems. Spółka w  2017 roku skontrolowała  ponad 8 mln części, co oznacza aż 46% wzrost w porównaniu do 2016 roku. Exact Systems codziennie w Rosji deleguje prawie 100 osób do pracy w ponad 30 zakładach produkcyjnych, m.in. Mercedes Benz Russia, TOYOTA TSUSHO RUS, Faurecia Automotive Seating Togliatti, Tenneco Automotive Volga oraz Magna Automotive Rus.

Polak, Czech, dwa bratanki … w motoryzacji

GAZ to kolejny producent samochodów, który w ciągu ostatnich miesięcy zdecydował się na współpracę z Exact Systems. Ostatnio czeska spółka z Grupy zaczęła świadczyć usługi kontroli jakości dla czeskiej fabryki pojazdów ciężarowych TATRA TRUCKS w Kopřivnice. Co ciekawe, Tatra jest trzecią najstarszą firmą motoryzacyjną na świecie – została założona w XIX wieku przez Ignáca Šustala.[1] W portfolio fabryki znajdują się cztery główne modele: ciężarówki Phoenix i Tactic, pojazd wojskowy Force oraz pojazd do zdań specjalnych Terra. TATRA TRUCKS zatrudnia ponad 1300 osób, a kolejne 600 pracuje w spółce zależnej TATRA METALURGIE, wiodącym czeskim producencie odlewów i odkuwek. W 2016 roku firma wyprodukowała 1326 pojazdów, co stanowi wzrost o ponad 50% rok do roku.

Ponadto, od stycznia br. turecka spółka Exact Systems zajmuje się kontrolą jakości pojazdów ciężarowych Mercedes-Benz produkowanych w fabryce Aksaray Truck w Turcji. Grupa Exact Systems jest również autoryzowanym dostawcą m.in. dla Dacii w Rumunii, Renault i Ford w Turcji, Fiata w Polsce, Volkswagena i Daimlera w Niemczech czy też Audi i Volvo w Belgii.

Sylwia Maj

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Tatra_(przedsi%C4%99biorstwo)