Gala MANAGER AWARD 2014

MANAGER AWARD 2014 – statuetki dla top managerów

23. czerwca w Pałacu Sobańskich odbyła się kolejna edycja gali, podczas której wręczono nagrody MANAGER AWARD 2014, przyznawane przedstawicielom świata biznesu, ekonomii i kultury, tworzącym swoistą „pierwszą ligę” managerów w środowisku międzynarodowym.

Miesięcznik Manager co roku wyłania liderów zarządzania, którzy poprzez swoją działalność zawodową, dzień po dniu, dają najlepszy przykład innym przedsiębiorcom, jak efektywnie zarządzać i kreować swoje środowisko pracy w oparciu o najwyższe standardy. Wyboru laureatów dokonuje kapituła reprezentująca środowisko biznesu i mediów. Po raz kolejny jedną z nagród przyznawali również internauci związani z portalem MANAGER.INWESTYCJE.PL.

W tym roku nagrodzeni zostali: pan Adam Maciejewski – laureat Grand Prix Manager Award 2014, Adam Góral – prezes zarządu Asseco Poland S.A., Michał Skowronek – Dyrektor Generalny na Polskę i Kraje Bałkańskie w MasterCard Europe, Tomasz Misiak – twórca Work Service, Prof. Marek Durlik – dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, Henryk Sobierajski – szef stacji Polsat News i Polsat Plus, Mariusz Borowiak– Dyrektor Generalny Stock Polska, Zbigniew Rapciak – prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski – prezydent Krakowa. Nagroda czytelników trafiła w ręce Joanny Szyman – prezes Scanmed Multimedis. Wyróżnieniem Manager Quality uhonorowano Omegę – najczęściej wyróżniany zegarek w rubryce „Co lubi”, publikowanej na łamach magazynu Manager.

Jak co roku, gala Manager Award stanowiła okazję do spotkania przedstawicieli środowisk biznesu oraz kultury, które przenikając się i działając na zasadzie synergii, są płaszczyzną do wymiany inspirujących opinii i doświadczeń biznesowych.

Nagrodę MANAGER AWARD zdobyli:

Grand Prix  – Adam Maciejewski – prezes GPW
Adama Maciejewski to manager, o którym można powiedzieć jedno: jest w stanie zrobić znacznie więcej niż ktokolwiek mógłby oczekiwać. W ciągu zaledwie 1,5 roku wprowadził wiele poważnych, od dawna oczekiwanych zmian na GPW. Uformował zarząd niezależnych profesjonalistów i wspólnie z nim wdrożył system, zreformował NewConnect, rozwiązał problem akcji groszowych i budzącą kontrowersje długością sesji, wprowadził indeks WIG30, poważnie zaawansował projekt przejęcia giełdy w Wiedniu, kupił duży pakiet akcji w nowej platformie paneuropejskiej obrotu akcjami Aquis Exchange, uruchomił projekt krajowej agencji ratingowej, przyciągnął na giełdę nowych inwestorów z Londynu i rozpoczął realizację nowej strategii Giełdy. Tempo wzrostu obrotów na GPW w roku 2013 było niemal czterokrotnie wyższe niż na innych parkietach europejskich, a wyniki finansowe znakomite. Zarządzana przez niego GPW została uhonorowana prestiżowymi nagrodami: Magazynu Euromoney (za najlepiej zarządzaną giełdę regionu CEE), EMEA Finance (za całokształt działań) oraz Gazety Giełdy Parkiet (za innowacje roku 2013 na rynku finansowym).

Adam Góral – prezes zarządu Asseco Poland S.A. – nagrodę odebrał Artur Wiza Dyrektor Zarządzający Obszaru Komunikacji Korporacyjnej Asseco Poland. Adam Góral to przedsiębiorca, menedżer, patriota oraz wizjoner, który z żelazną konsekwencją realizuje wizję stworzenia globalnej firmy informatycznej na bazie polskiego kapitału i polskiego know-how. Z wykształcenia doktor nauk ekonomicznych oraz absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie po wydziale cybernetyki ekonomicznej i informatyki. Grupa Asseco, której był pomysłodawcą i twórcą, zatrudnia obecnie 17 tys. osób, z czego ponad 5 tys. w Polsce, a jej przychody za 2013 rok sięgnęły 6 mld zł. Jest także współzałożycielem Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie i Podkarpackiego Klubu Biznesu, a także konsulem honorowym Republiki Słowackiej oraz Członkiem Rady Polskich Inwestorów w Afryce. Adam Góral jako jeden z pierwszych polskich przedsiębiorców wkroczył na rynek europejski, a w 2010 r. przejął największą izraelską firmę programistyczną Formula Systems. Obecnie spółki z Grupy Asseco poza Europą i Izraelem obecne są także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii oraz Indiach i to dzięki niemu polski kapitał wkracza na rynki rozwijające się do Rosji, krajów azjatyckich i afrykańskich, a polscy specjaliści budują podwaliny nowoczesnego rynku energetycznego w Etiopii.

Michał Skowronek – Dyrektor Generalny na Polskę i Kraje Bałkańskie w MasterCard Europe. Michał Skowronek to  skuteczny i innowacyjny manager, którego działania w MasterCard przyczyniły się do znaczącego wzmocnienia pozycji firmy w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań płatniczych. Jego sukcesy i wytrwałość w dążeniu do celu są doceniane zarówno przez partnerów biznesowych, centralę MasterCard, jak i współpracowników. Jego wielki sukces to promocja technologii PayPass. Dziś  co trzecia transakcja kartami MasterCard i Maestro w Polsce przebiega w oparciu o taką właśnie technologię. Michał Skowronek konsekwentnie wdraża i promuje kolejne innowacyjne rozwiązania płatnicze. Jest odpowiedzialny m.in. za proces wprowadzenia płatności  zbliżeniowych telefonem. Jego sukcesy w zakresie zwiększenia udziałów rynkowych MasterCard zaowocowały awansem na stanowisko Dyrektora Generalnego na Polskę i Kraje Bałkańskie. Należy podkreślić, że Polska jest liderem w Europie i drugim po Kanadzie krajem na świecie, jeśli chodzi o stosunek kart zbliżeniowych do wszystkich wydanych kart. Popularność tego typu transakcji potwierdzają dane Narodowego Banku Polskiego: pod koniec IV kwartału  2013 r. mieliśmy w Polsce prawie 20 milionów kart zbliżeniowych  – czyi wzrost o 32,5 % w stosunku do roku poprzedniego.

Tomasz Misiak – twórca Work Service. Twórcy Work Service Tomaszowi Misiakowi udało się zbudować spółkę która wkrótce zostanie liderem swojej branży w trójkącie Moskwa-Berlin-Stambuł.. Przychody Grupy Kapitałowej Work Service w 2013 roku wzrosły o ponad 26% do 918 mln zł. Zysk ze sprzedaży zanotowano na poziomie prawie 113 mln zł, co oznacza prawie dwukrotny wzrost rok do roku. Spółka rośniemy szybciej niż rynek i co ważne, co kwartał utrzymuje tę tendencję. 26 lutego 2014 roku zarząd Grupy podpisał umowę powołania spółki joint venture pomiędzy Fiege Logistik Stiftung & Co. KG. oraz Work Service S.A. Całkowita wartość transakcji wyniosła 21.7 milionów euro. Z przychodami rzędu 100 milionów euro w 2014 roku, powstała spółka będzie jedną z wiodących agencji pracy tymczasowej oraz outsourcingu na rynku niemieckim. Niedawno do Grupy Kapitałowej Work Service dołączyła też węgierska agencja pracy tymczasowej Prohuman, a wcześniej Antal International i Work Express.  Kilka miesięcy emu w wywiadzie dla Managera Tomasz Misiak stwierdził, że powrót do biznesu ze świata polityki, której poświęcił kilka lat życia, spowodował skokowy rozwój spółki. Gratulujemy, chociaż trochę szkoda, ponieważ potrzeba nam prawdziwych managerów wśród polityków.

Prof. Marek Durlik – dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie. Jeden z dziennikarzy napisał o prof. Marku Durliku: „Uzdrowiciel szpitala”. Profesor jest zarówno managerem jak i aktywnym zawodowo chirurgiem. W 2012 roku w wywiadzie dla Managera powiedział: „Jestem głęboko przekonany, że najlepszymi szefami placówek służby zdrowia są doświadczeni lekarze, którzy wiedzą wszystko o regułach kierujących tą dziedziną. Wynajęty manager może popełnić dziesiątki błędów zanim zrozumie reguły rządzące światem medycyny. Oczywiście, istotne znaczenie mają też indywidualne predyspozycje – nie każdy nadaje się do tego, by kierować ludźmi.” I oczywiście miał rację. Obowiązki szefa szpitala MSW pełni po raz drugi; po prostu nie było lepszego kandydata. Co więcej – kieruje państwową placówką, zupełnie tak jakby była prywatna klinika – dowodząc, ze opieka zdrowotna to również sprawnie funkcjonujący biznes.

Henryk Sobierajski – szef stacji Polsat News i Polsat Plus. Szef stacji Polsat News i Polsat plus, czyli dwóch głównych kanałów publicystyczno-informacyjnych Telewizji Polsat, Henryk Sobierajski jury Manager Award przyznało tę nagrodę za konsekwentne wprowadzanie zmian, uproszczenie struktury, polepszenie standardów pracy i efektywności a przede wszystkim zdecydowaną poprawę wyników udziałów w widowni osiąganych przez programy informacyjne i publicystyczne Telewizji Polsat. Sukces kanału Polsat News, który 7 czerwca świętował swoje 6. urodziny, jest doskonałym potwierdzeniem, że taki sposób przekazywania informacji zyskał uznanie wśród widzów. Dlatego też 9 czerwca uruchomiono kanał Polsat News+, który stanowi naturalne uzupełnienie i rozszerzenie treści przekazywanych przez stację Polsat News.

Mariusz Borowiak – Dyrektor Generalny Stock Polska. Jury Manager Award przyznalo nagrodę prezesowi Michałowi Borowiakowi za konsekwentne i skuteczne budowanie pozycji lidera rynku dzięki wdrażaniu innowacji i tworzeniu nowych standardów rynkowych. Potrafią to tylko managerowie, których prawdziwym żywiołem jest rynek i którzy widzą i wiedzą, jak wykorzystać nadchodzące trendy wcześniej, niż ktokolwiek inny w branży. A w branży tej szczególnie ważna w pracy managera jest umiejętność przewidywania trendów. Potrafią to tylko managerowie, których prawdziwym żywiołem jest rynek.  Sukces firmy Stock Polska pod kierownictwem Mariusza Borowiaka jest dowodem na to, wyczucie rynku i odwaga we wdrażaniu innowacji to nieodzowne cechy managera.  Mariusz Borowiak wprowadził do polskich sklepów lodówki, wprowadza także na rynek nowe trunki o niższej zawartości alkoholu, np. „Sznaps”  to wódka o smaku gruszkowym o zawartości alko 24%. Jest to zgodne z zachodnim trendem konsumenckim, gdzie konsumenci poszukują dziś bardziej trunków o niższej zawartości alkoholu i używają go w innych sytuacjach, niż tradycyjne polskie biesiadowanie przy stole.

Zbigniew Rapciak – prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. Manager Award dla Inwestora roku 2014 miał jednego super kandydata – Kraków Arenę, największy obiekt widowiskowy w Polsce, a drugiego w Europie. Inwestycją kieruje Zbiniew Rapciak – prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. Zbigniew Rapciak to doświadczony manager, ekonomista z wykształcenia, który przebiegiem swojej kariery zawodowej konsekwentnie udowadnia, iż można z sukcesem tchnąć biznesowego ducha w projekty publiczne. Jest związany z administracją publiczną w obszarze infrastruktury od 1980 roku, podjął się wielu ważnych zadań, jak choćby rozpoczęcie budowy Zakopianki oraz autostrady dla Małopolski, które to projekty aktywnie pilotował, również jako wiceminister infrastruktury. Był i wciąż jest gorącym orędownikiem realizacji projektów infrastrukturalnych na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, które – jak wiemy – wzbudza w Polsce tak wiele emocji. To także dzięki niemu w 2011 roku po raz pierwszy w Polsce powstały dwa ogromne zbiorniki na skroplony gaz LNG, co było najtrudniejszym etapem realizacji gazoportu w Świnoujściu. Wreszcie w 2013 roku przystąpił do kolejnego wyzwania, tym razem w swoim rodzinnym Krakowie. W niespełna rok dokończył ważną dla tego miasta inwestycję. Wybudował największą i najnowocześniejszą w naszym kraju halę widowiskowo-sportową, która już dziś, obok Wawelu czy Starego Rynku, staje się chętnie odwiedzanym punktem na mapie Krakowa.

Jacek Majchrowski – prezydent Krakowa – nagrodę odebrał Zbigniew Rapciak prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. Największym osiągnięciem managerskim prof. Jacka Majchrowskiego  jest konsekwentna realizacja wizji Krakowa. Już jako wojewoda krakowski w latach 1996-1997 przyczynił się m.in. do powstania Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krakowie i do podpisania wstępnej umowy o budowie centrum koncertowo-kongresowego. W znakomity sposób prezydent wykorzystuje szansę jaką stworzyło dla miasta członkostwo Polski w UE. Kraków pozyskał ze źródeł unijnych ponad 2mld 300mln złotych, dzięki czemu znacznie przyspieszył realizację wielu inwestycji, które stały się wizytówkami miasta. Pozyskane środki pozwoliły między innymi na realizację muzeum w Podziemiach Rynku Głównego oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK – jedno z najważniejszych dziś muzeów sztuki współczesnej w Polsce. Dzięki dotacjom wyremontowano i wyposażono miejskie szpitale, zmodernizowano infrastrukturę drogową. Wkrótce zakończy się budowa Ekologicznej Spalarni Odpadów – największego tego typu zakładu w naszej części Europy.  Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że prezydent wygrał walkę o usunięcie z centrum Krakowa szpecących go elementów dzięki czemu Kraków stał się perłą architektury i celem dla turystów z całego świata.

Joanna Szyman – prezes Scanmed Multimedis (nagroda czytelników)
Pani prezes Joanna Szyman jest od 2009 jest Prezesem Zarządu Scanmed Multimedis S.A. Wcześniej była związana z branżą ubezpieczeniowo – finansową. Dzięki niej Scanmed Multimedis stał się jednym z liderów rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce. W ub. roku otrzymała wyróżnienie Managera Rynku Zdrowia za wybitne zasługi i sukcesy w sferze zarządzania placówkami medycznymi. W tym roku, zakończyła z sukcesem proces włączenia Grupy Kapitałowej Scanmed Multimedis w szeregi międzynarodowej grupy medycznej Life Healthcare. Warto przypomnieć , że Life Healthcare od 30 lat świadczy usługi z zakresu pełnej opieki szpitalnej, prowadzi 63 szpitale, w których łącznie znajduje się ponad 8000 łóżek. Za rok obrachunkowy zakończony 30 września 2013 r. grupa Life Healthcare wypracowała zysk netto na poziomie 506 mln PLN. Joanna Szyman w swojej codziennej pracy szczególną uwagę koncentruje na promowania jakościowych zmian w ochronie zdrowia. Podejmuje liczne działania w obszarach związanych z odpowiedzialnością społeczną biznesu. Scanmed Multimedis jako pierwsza spółka medyczna w Polsce raportuje zgodnie ze standardami GRI oraz wdrożyła normę SA 8000, która jest jedyną uznawaną na świecie normą odpowiedzialności społecznej w zakresie aspektów etycznych oraz pracowniczych podlegającą certyfikacji.

Nagroda Managers Quality
Omega

MAXIME GOURGOUILLAT – OMEGA BUTIK
Swatch Group ma szczęście do doskonałych marek, jakie bardzo wysoko cenią managerowie. Zegarki Omega szczególnie często wymieniane są przez managerów w naszej rubryce „Co lubi?”, w której pytamy szefów firm o ich zainteresowania. Warto podkreślać, że Omegi noszą zarówno panie i panowie prezesi. Omega należy do najbardziej rozpoznawalnych marek zegarków na świecie. Zegarki Omega zostały wybrane przez NASA do programu Apollo i jako pierwsze pojawiły się na Księżycu. Omega była wielokrotnie Oficjalnym Chronometrażystą Igrzysk Olimpijskich. Zegarki Omega nosili: James Bond, John F. Kennedy, książę William, George Clooney, Nicole Kidman i Cindy Crawford[3].

Firmę założył w roku 1848 w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii 23-letni Louis Brandt, który zimą składał zegarki z części dostarczonych przez lokalnych rzemieślników. W okresie letnim Brandt sprzedawał je, podróżując po Europie. Po jego śmierci w 1879 roku, jego dwaj synowi Louis-Paul and César, zmęczeni nieregularnymi dostawami części i ich zróżnicowaną jakością porzucili system manufakturowy na rzecz zorganizowanej produkcji. Na początku poprzedniego stulecia firma dostarczała na rynek już ćwierć miliona zegarków, a nazwy kolejnych modeli – jak np. Constellation, Seamaster, Speedmaster, czy De Ville to ikony w branży.

Organizator: Wydawnictwo Business Magazine Manager Sp. z o.o.
Data: 23.06.2014
Miejsce: Klub Polskiej Rady Biznesu

Patronat merytoryczny: Krajowa Izba Gospodarcza

Patronat honorowy: Klub Polskiej rady Biznesu

Partner strategiczny:

Partnerzy: