Fundacja Audi ds. ochrony środowiska zmienia obraz miast

Together with project partner Recycled Island Foundation, the Audi Environmental Foundation opened a floating park in the Rotterdam port of Rijnhaven on Wednesday. To create the park, the project partner filtered plastic waste out of the river Mass with the aid of specially designed collecting basins. The waste was then sorted and made into floating plastic islands. The landscaped islands now serve as recreation areas for port visitors and residents.

Fundacja Audi ds. ochrony środowiska wraz z partnerem projektowym Recycled Island Foundation, uruchomiła wczoraj pierwszy „pływający park” w porcie Rijnhaven w Rotterdamie. By stworzyć taki park, partner projektu za pomocą specjalnie zaprojektowanych basenów gromadzących przefiltrował wody rzeki Nowa Moza i oddzielił z nich plastikowe odpady. Następnie odpady te zostały posortowane i przekształcone w pływające, plastikowe wyspy. Malownicze wysepki służą teraz jako tereny rekreacyjne zarówno dla mieszkańców miasta, jak i dla gości.

źródło: Audi

Zanieczyszczenie oceanów plastikowymi śmieciami to problem globalny. Fundacja Audi ds. ochrony środowiska wraz z Recycled Island Foundation chcą wspólnie go rozwiązywać. Gromadzące baseny tworzone na rzekach i w portach mają przede wszystkim za zadanie zapobiegać przedostawaniu się plastikowych odpadów do morza. Ponad 98 procent śmieci pływa nie głębiej niż metr pod powierzchnią wody,
a większość nawet nie głębiej niż pół metra. Stąd możliwe jest gromadzenie takich odpadów w sieciach, a specjalny kształt basenów zapobiega ich wymywaniu
z wewnątrz przez silne fale. Pozyskane w ten sposób materiały są następnie wykorzystywane przez partnerów projektu w zupełnie nowym, innowacyjnym celu. Partnerzy, przy pomocy różnych technik – tłoczenia, spawania i druku 3D – produkują z nich sześciokątne, plastikowe wysepki. Ich zadaniem jest poprawa równowagi życia lokalnych mieszkańców oraz ryb i innych stworzeń wodnych żyjących w rzece.

źródło: Audi

Pierwszy pływający park zrobiony z przetworzonych, plastikowych śmieci został otwarty w porcie Rotterdam. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Rüdiger Recknagel, szef Fundacji Audi ds. ochrony środowiska, Ramon Knoester założyciel Recycled Island Foundation oraz grupa partnerów projektu reprezentujących m.in. Urząd Miasta Rotterdam i Rijkswaterstaat oraz Holenderskie Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej. „Chcemy wykorzystywać nowoczesne technologie, takie jak ta, do ożywienia otaczającego nas środowiska” – podkreślił Rüdiger Recknagel. „Recykling plastikowych odpadów to jedno z głównych zadań naszej fundacji. Zależy nam na tworzeniu takiej przyszłości, w której godnie żyć będą zarówno ludzie, jak i zwierzęta oraz rośliny.” Do wypowiedzi dołączył się Ramon Knoester mówiąc: „Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji Audi ds. ochrony środowiska, że przyłączyła się do naszego projektu „pływających wysp” i że wspólnie możemy dziś uruchomić w Rotterdamie pierwszy taki teren.”

źródło: Audi

Powierzchnia rotterdamskiego pływającego parku złożonego z plastikowych wysepek to 140 metrów kwadratowych. Partnerzy projektu połączyli ze sobą poszczególne wysepki, z których każda ma powierzchnię 5m2 i zagospodarowali je sadząc rośliny. Wśród roślinności dominuje mech, ale są też kilkumetrowe drzewa. Większość wysepek ma otwartą strukturę, tak by rośliny mogły się swobodnie ukorzenić. W ten sposób, tuż pod powierzchnią wody powstała gruba plątanina korzeni. Warstwa ta to idealna przestrzeń dla rozkwitu alg, glonów i innych roślin wodnych. To również źródło pożywienia dla wodnych zwierząt. Wysepki są ruchome, a przez to bardzo wszechstronne w użyciu. Mogą być wykorzystywane jako miejsce odpoczynku podczas przerwy na lunch, ale również np. jako scena lub widownia koncertów plenerowych organizowanych w porcie.

Planuje się, że projekt „pływających wysp” zostanie uruchomiony również w innych lokalizacjach. Już w tym roku baseny gromadzące odpady zostaną zainstalowane na kanale Charleroi w Brukseli oraz na indonezyjskiej wyspie Ambon.