Forum Wizja Rozwoju: przekop Mierzei Wiślanej uniezależni kanały żeglugi od Rosji

Jednym z tematów, który towarzyszy Forum Wizja Rozwoju już od ubiegłorocznej edycji jest przekop Mierzei Wiślanej. W czerwcu odbędzie się V edycja tej konferencji. Nie zabraknie na niej dyskusji na temat przyszłości żeglugi morskiej na powstałym kanale.

Forum Wizja Rozwoju to najważniejsze wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce. Każdego roku przyciąga grono najlepszych ekspertów z dziedziny biznesu, nauki i polityki. Ze względu na lokalizację wydarzenia temat żeglugi i transportu morskiego stanowi ważny filar debat eksperckich.

Przekop Mierzei Wiślanej to szansa na niezależność

Znamy już termin uruchomienia kanału żeglugowego- jest to 17 września tego roku. To symboliczna data, która odwołuje się do wtargnięcia Armii Czerwonej na terytorium Polski w 1939 roku.

– Przekop Mierzei uniezależni żeglugę na Zalewie Wiślanym od działań Rosji. Nasi eksperci od lat podkreślali, jak ważna i uzasadniona jest to inwestycja. Słuszność decyzji o jej rozpoczęciu najlepiej widać z perspektywy czasu i tego, co dzieje się w Ukrainie– mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Forum Wizja Rozwoju.

Dzięki nowemu kanałowi port w Elblągu zyska pełen dostęp do Bałtyku. Umożliwi to przejęcie od portu gdańskiego część transportu drobnicowego, co skutkować będzie zwiększoną wydajnością i szerszymi możliwościami dla trójmiejskiego centrum żeglugi.

Nowy kanał żeglugi to korzyści dla lokalnej społeczności

Otwarcie nowego kanału żeglugi to nie tylko korzyści związane z transportem morskim. Przekop Mierzei Wiślanej odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców Pomorza.

-Będzie to impuls rozwojowy działalności gospodarczej wokół Elbląga. Co więcej, zakładamy, że powstanie prawdopodobnie około tysiąca nowych miejsc pracy -dodaje dr Andrzej Michalak.

Pozytywnym skutkiem dyskusji o przekopie Mierzei była eksplozja patriotyzmu lokalnego w Elblągu. W tej sprawie obowiązywała zgoda ponad podziałami. Mieszkańcy zdają sobie sprawę, ile dla nich znaczy ta inwestycja.

– Jeżeli zapomnimy o sporach natury politycznej koncentrując się wyłącznie na aspekcie ekonomicznym tego przedsięwzięcia, to można powiedzieć: znakomicie, że projekt jest realizowany i że wkrótce zostanie ukończony. Tematyka przekopu Mierzei Wiślanej pojawi się podczas jubileuszowego 5 Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Przewidujemy kolejny panel poświęcony tej sprawie- mówi dr Andrzej Michalak.

Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, 20-21 czerwca 2022r. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki. W panelach dyskusyjnych wezmą udział przedsiębiorcy, politycy, naukowcy, dziennikarze i eksperci kompetencyjnie powiązani z poszczególnymi blokami tematycznymi.

Więcej informacji o wydarzeniu: https://wizjarozwoju.pl/