Forum Wizja Rozwoju: Baltic Pipe oznacza niezależność od rosyjskiego gazu

Jednym z najważniejszych tematów podejmowanych na Forum Wizja Rozwoju jest Baltic Pipe, czyli gazociąg bałtycki. W czerwcu odbędzie się piąta, jubileuszowa edycja tej konferencji. Uniezależnienie od rosyjskiego gazu będzie jednym z kluczowych punktów agendy. – Baltic Pipe daje nam szansę pozyskiwania dużego potencjału energetycznego z Morza Północnegokomentuje dr Andrzej Michalak, prezes fundacji Wizja Rozwoju.

Forum Wizja Rozwoju to największa konferencja gospodarcza w północnej Polsce. Od pierwszej edycji wydarzenie zrzesza dziesiątki ekspertów ze świata biznesu, nauki i polityki, którzy spotykają się w Gdyni, by rozmawiać o przyszłości gospodarczej kraju.

– Od wielu lat powtarzamy, że musimy uniezależnić się energetycznie od Rosji – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Forum Wizja Rozwoju. – Temat ten powracał na każdej naszej konferencji. Obecne wydarzenia na Ukrainie pokazują, że mieliśmy rację. Baltic Pipe daje nam szansę pozyskiwania dużego potencjału energetycznego z Morza Północnego, stwarza perspektywę całkowitego odcięcia się od gazu z Rosji.

Baltic Pipe ma być gotowy już w październiku. Będzie to równoznaczne z uruchomieniem pierwszych dostaw gazu jesienią tego roku. Warto jednak pamiętać, że nawet w przypadku opóźnień Polska dysponuje własnymi rezerwami gazu w magazynach – co gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne nawet w niepewnej sytuacji.

– Pełne uniezależnienie energetyczne od Rosji to także kwestia węgla i ropy – dodaje dr Andrzej Michalak. – W związku z tym potrzebne są nam inwestycje w tzw. suche porty, umożliwiające szybkie wywożenie i składowanie w głębi lądu. Spójrzmy na przykład na Barcelonę – posiada ona suche porty pod Valencią i Madrytem, a nawet w okolicach Lyonu. U nas realizowane są inwestycje dotyczące infrastruktury kolejowej w porcie w Gdyni i w Gdańsku, co spowoduje, że wkrótce będzie można sprawnie przewozić jeszcze więcej towarów docierających drogą morską.

Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, 20-21 czerwca 2022r. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki. W panelach dyskusyjnych wezmą udział przedsiębiorcy, politycy, naukowcy, dziennikarze i eksperci kompetencyjnie powiązani z poszczególnymi blokami tematycznymi.