FM Logistic kontynuuje ekspansję

 Międzynarodowy operator logistyczny FM Logistic przejął Spear Logistics – jedną z największych firm logistycznych w Indiach

Indie to kraj o ogromnym potencjale gospodarczym. Roczny wzrost PKB w ostatnich latach waha się w granicach 7-9 proc. Według prognoz, w 2030 roku Indie będą największym rynkiem dóbr konsumpcyjnych i trzecią potęgą ekonomiczną, po Chinach i Stanach Zjednoczonych. Nie dziwi więc fakt, że to interesujący kierunek rozwoju dla dużych graczy rynkowych, w tym także firm logistycznych. Obserwując zmiany w gospordace światowej, Grupa FM uznała, że nadszedł właściwy czas, by zainwestować w ten perspektywiczny rynek i ułatwić obecność na nim także swoim klientom. W marcu tego roku FM Logistic objęło większościowe udziały w jednej z największych indyjskich spółek logistycznych – Spear Logistics. Od 2009 roku należały one do prywatnego funduszu inwestycyjnego. FM Logistic i Spear Logistics połączą swoje siły i uzupełniające się kompetencje w celu zapewnienia doskonałej obsługi swoim klientom na tym rynku. Zjednoczone firmy będą działać w strategicznych sektorach, takich jak e-commerce, telekomunikacja, sieci sklepów wielkopowierzchniowych, rynek dóbr konsumpcyjnych, przemysł i motoryzacja. Obie spółki, zajmujące wiodące pozycje na swoich kontynentach, łączy wspólny cel – dążenie do doskonałości w działaniu i budowanie bliskich relacji z klientami. Wysoka rozpoznawalność spółki Spear Logistics, która mieści się w pierwszej piątce indyjskich firm, w połączeniu z doświadczeniem FM Logistic, uznanej międzynarodowej firmy logistycznej, oznacza strategiczny sojusz na rynku indyjskim.

Spear Logistics
Założona w 2001 roku spółka Spear Logistics należy do liderów na indyjskim rynku usług logistycznych, a jej obroty osiągają 18 milionów euro (dane za rok obrachunkowy kończący się w dniu 31 marca 2016 roku). Firma oferuje szeroki wachlarz usług: usługi magazynowe, dystrybucyjne, spedycyjne i transportowe oraz usługi o wysokiej wartości dodanej, takie jak co-packing. Spear Logistics zatrudnia 1600 osób i prowadzi 75 magazynów w 23 miastach (m.in. w Mumbaju, Nowym Delhi, Pune, Hajdarabadzie, Ahmadabadzie, Bengaluru, Ćennaju, Nagpurze, Kalkutcie) w 12 indyjskich stanach. Firma dysponuje powierzchnią magazynową 270 tys. metrów kwadratowych i zapewnia usługi transportowe i dystrybucyjne w oparciu o około stu współpracujących z nią przewoźników. Dzięki wysokim kompetencjom i doświadczeniu swoich pracowników Spear Logistics cieszy się dużym uznaniem. Na swoim koncie ma liczne nagrody za wysoką jakość świadczonych usług (trzy wyróżnienia zdobyte w 2015 roku, w tym tytuł „Firma logistyczna roku” przyznawany przez Indian Institute of Materials Management).

FM Logistic
Grupa FM, stawiająca na rozwój biznesu w krajach rozwijających się, zgodnie ze swoim planem strategicznym „Ambition 2022” zapewnia wsparcie swoim klientom w ekspansji na rynki zagraniczne, poszerzając swój zasięg na kraje wschodzące. W 2005 roku weszła na rynek chiński, a w 2013 roku nabyła spółkę logistyczną w Brazylii. W tym roku swoim zasiegiem objęła rynek indyjski. Indie jako rynek mogą się poszczycić 7-procentowym wzrostem gospodarczym w 2015 roku. Według prognoz, w 2030 roku będą największym rynkiem dóbr konsumpcyjnych i trzecią potęgą gospodarczą świata. Ponadto indyjski rynek logistyczny znajduje się w przededniu bezprecedensowej fali reorganizacji i konsolidacji, m.in. pod wpływem planowanej ustawy o ujednoliceniu podatków od towarów i usług i bardzo szybkiego rozwoju e-handlu. W tych warunkach Indie stanowią niezwykłą szansę i doskonały punkt wyjściowy do rozwoju FM Logistic w Azji.

Połączenie kompetencji
Poza doskonałą znajomością specyfiki rynku indyjskiego, spółka Spear Logistics zapewnia swoją rozbudowaną sieć oraz portfolio klientów obejmującym duże firmy krajowe i międzynarodowe. Obecna dyrekcja Spear Logistics nadal będzie kierowała spółką. Jeden z jej założycieli, Gautam Dembla, będzie pełnił funkcję dyrektora generalnego. Ze swej strony grupa FM Logistic wniesie w nowy układ swoją międzynarodową sieć i renomę, nowoczesne systemy i narzędzia oraz najnowsze technologie w zakresie innowacyjnych rozwiązań logistycznych. FM Logistic i Spear Logistics wspólnie przygotują teren pod wprowadzenie nowej organizacji logistyki spełniającej wymagania nowej ustawy podatkowej. W ramach tego projektu utworzone zostaną regionalne centra dystrybucji obsługiwane przez FM Logistic i Spear Logistics z wykorzystaniem przyszłych platform multiklienckich zlokalizowanych w pobliżu największych indyjskich miast.

– Połączenie naszych kompetencji pozwoli zaoferować klientom pełną gamę niezawodnych usług magazynowych, dystrybucyjnych i transportowych we wszystkich sektorach i kanałach dystrybucji, niezależnie od tego, czy będzie to e-commerce, czy handel detaliczny – oświadczył z zadowoleniem Gautam Dembla.

– Kupując spółkę Spear Logistics kupujemy jednego z największych specjalistów w branży – powiedział Jean-Christophe Machet, prezes grupy FM Logistic. – Nowy zespół stanowi fantastyczny atut pozwalający spełnić oczekiwania naszych klientów na tym ważnym rynku dla firm z sektora FMCG.