Epicentra, które warto zobaczyć

    Nowa odsłona spektakularnego cyklu ponad trzydziestu prac uznanego krakowskiego artysty rzeźbiarza Dobiesława Gały, prodziekana wydziału rzeźby krakowskiej ASP (ur. 1975), pt. „Epicentra” zaprezentowana została podczas wystawy autorskiej w klimatycznej Galerii „W Przyziemiu” w Krakowie. To kolejna z przemyślanych prezentacji prac ukazująca rozwój i ewaluację jego twórczych idei oraz uniwersalizm w pokazywaniu ważnych ontologicznych tematów, z których Dobiesław Gała uczynił swoiste genius loci. Czym właściwie są tytułowe epicentra?

     

    To najważniejsze punkty, które emanują energią, zarówno w sferze intelektualnej odnosząc się do świadomości, jak i w sferze materialnej bezpośrednio nawiązując do miejsc, w których zaszły określone zdarzenia i zjawiska wywołane działalnością człowieka oraz innymi procesami zachodzącymi samoistnie w procesie przyrodniczym i cywilizacyjnym. Dobiesław Gała świetnie pokazał zależności między nimi i nadał im jedyną w swoim rodzaju plastyczną formę, która określa jego nowy i oryginalny artystyczny język. Jest nią skrupulatnie budowana wielowymiarowa reliefowa hybryda rysunku i rzeźby.

    Prace Dobiesława Gały są niczym magnes, przyciągają nie tylko wzrok i skłaniają do głębszej refleksji przez uniwersalizm treści, które przekazują. Pozostawiają szerokie pole interpretacyjne oraz prowokują pytania o przyszłość. Warte podkreślenia jest również to, że ich wykonanie jest również estetyczne. Wyjątkowa intensyfikacja elementów malarskich, rysunkowych i rzeźbiarskich tworzy wręcz niezwykłą paletę tekstur i barw. Nagromadzenie ogromnej ilości środków formalnych na stosunkowo niewielkiej powierzchni obrazów przy zachowaniu odpowiednich proporcji i wyczuciu balansu jest wręcz mistrzowskie.

    Nie tylko koneser sztuki, lecz także każdy, kto doświadczy obcowania z tymi strukturami, uświadomi sobie, jak ważne procesy zachodzą w ludzkiej psychice oraz w otoczeniu. Czy są równoległe? Poniekąd tak, ale to zależy od indywidualnej interpretacji, na którą w tym przypadku pozwala artysta.

     

    Twórczość Dobiesława Gały bez wątpienia jest nowym otwarciem w sztuce polskiej, o czym świadczą doskonałe recenzje jego prac w ujęciu znawców tematu oraz krytyków sztuki. Żeby się o tym osobiście przekonać, warto wybrać się do krakowskiej Galerii Sztuki „W Przyziemiu” przy ul. Starowiślnej 36, gdzie można podziwiać wystawę do 9 grudnia br.

    Dobiesław Gała (1975)
    Absolwent Wydziału Rzeźby na krakowskiej ASP im. Jana Matejki, a obecnie jego prodziekan. Dyplom uzyskał w 2000 r. w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Wyróżniony wieloma nagrodami, w tym: stypendium Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie pracował pod kierunkiem słynnego artysty Tima Scotta, i stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Laureat i zdobywca Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2020 za zestaw prac pt. „Strefa Naznaczona I” i „Strefa Naznaczona II”. Jury, uzasadniając swój werdykt, podkreśliło dwa istotne elementy, którymi są: minimalizm środków wyrazu oraz siła przekazu, która pozwala doświadczać tajemnicy czasu. Dobiesław Gała zrealizował ok. 80 wystaw