Ekskluzywne prezenty biznesowe. Co się najlepiej sprawdza?

Każdy, kto kiedyś wybierał się na ważne spotkanie biznesowe, urodziny, czy ważną uroczystość służbową musiał się zmierzyć z tym samym problemem. Co kupić w prezencie? O ile nie jest problemem obdarowanie kogoś naprawdę bliskiego, przysłowiowe schody zaczynają się, gdy należy wybrać prezent dla kogoś, kto słynie z dobrego stylu i wyszukanego gustu. Mamy dla was kilka praktycznych wskazówek

Szlachetny alkohol

To praktycznie zawsze trafiony prezent. Niezależnie czy chcemy podarować go komuś z okazji prywatnej rocznicy, czy chcemy podziękować partnerom biznesowym za owocną współpracę, podtrzymać dobre relacje z klientami, czy zaskoczyć swoich kontrahentów luksusowym podarunkiem. Dobry alkohol jest dość kosztowny i wie o tym praktycznie każdy.

Co zatem kupić?

Możemy zdecydować się zarówno na dobrej jakości wódkę premium, jak i wina, whisky, brandy, a także szampana. O ile nie kupujemy alkoholu w specjalnym sklepie, warto upewnić się na etykiecie, czy produkt faktycznie jest oryginalny – np. w przypadku szampana, sama jego nazwa zarezerwowana jest tylko i wyłącznie dla oryginalnego trunku. Jeśli na etykiecie nie znajdziemy słowa „champagne” znaczy, że mamy do czynienia z winem musującym.

Produkty ze srebra

Eleganckie srebra nigdy nie wychodzą z mody. W dodatku rękodzieło w obecnych czasach jest niezwykle cenione.

 – Dobrym pomysłem będzie podarowanie np. zestawu srebrnych sztućców, które sprzedawane są w różnych zestawach, praktycznie na każdą kieszeń. Smakoszy dobrej kuchni z kolei pewnością ucieszą srebrne lub platerowane sztućce np. znanej marki HEFRA, jedynego dzisiaj polskiego producenta srebrnych sztućców. Zarówno zestawy obiadowe, jak i niezwykle szykowna galanteria stołowa są ręcznie wykańczane i będą niezwykle trafionym, luksusowym podarunkiem. Jeżeli natomiast zastanawiamy się nad idealnym prezentem biznesowym, dobrze sprawdzą się srebrne szachy lub ozdobna srebrna cukiernica Fragetka z HEFRY. Nie bez znaczenia są antybakteryjne właściwości srebra, dzięki czemu srebrne wyroby nadają się do codziennego użytku, a w szczególności dla dzieci, takie jak chociażby łyżeczka „Bocianek” do karmienia, czy eleganckie grzechotki, które będą nie tylko piękną zabawką, ale i sentymentalną pamiątką na pokolenia. Sztućce można dodatkowo grawerować np. umieszczając symbol Polski – orła lub inicjały osoby obdarowywanej, czy szczególną datę – mówi Ewa Bałdyga, prezes zarządu Warszawskiej Fabryki Platerów HEFRA.

Porcelana

Jeśli mówimy o srebrnych sztućcach, to w ślad za tym, innym ciekawą alternatywą może być porcelana. Warto pokusić się o tego typu prezent, zwłaszcza, że polska ceramika i porcelana należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. Zestaw do kawy i herbaty sprawdzi się podczas każdej okazji i nadaje się zarówno dla kobiety jak i mężczyzny. Przepiękną ofertę ma np. marka Ćmielów i Chodzież. Niezależnie, czy będą to talerzyki, miseczki i wszelkiego rodzaju ozdobne wyroby do herbaty, czy kawy, z pewnością będą stanowić niepowtarzalną pamiątkę i wysokiej jakości prezent.

Karty podarunkowe

Gdy już faktycznie nic nie przychodzi nam do głowy, ciekawym rozwiązaniem mogą być karty podarunkowe. Wypada je dać jednakże wyłącznie komuś bliskiemu – o ile nasz biznes nie jest powiązany ze sprzedażą, wówczas dodanie bonów podarunkowych nie będzie źle odebrane. Karty podarunkowe dostępne są praktycznie w każdym sklepie oferującym luksusowe produkty, a nawet i w znanych sieciówkach. Pomysł jest banalnie prosty – bo tyle ile wpłacimy na kartę, tyle obdarowany będzie mógł wydać. Jest to jednak świetne rozwiązanie dla kogoś, kto ceni sobie swobodę bardziej od nietrafionego prezentu.

O czym warto pamiętać?

Zdecydowanie o zasadach obowiązujących w savoir-vivrze prezentowym, zwłaszcza, gdy obdarowujemy osoby z różnych kultur. Pamiętajmy o odmiennej od naszej symbolice oraz o znaczeniu kolorów. W krajach arabskich np. nie należy ofiarowywać wyrobów ze skóry świni i alkoholu. W krajach azjatyckich nie należy dawać zegarków, które wg. lokalnych przesądów odmierzają czas do śmierci, a także nie powinno się dawać prezentów opakowanych w papier koloru białego i niebieskiego, gdyż symbolizują żałobę. W krajach latynoamerykańskich natomiast, gdy mężczyzna daje kobiecie prezent, konieczne jest podkreślenie, że jest to podarunek np. od jego żony, aby uniknąć dwuznaczności.

Opr: DD