Ekologiczne deski

!cid_D2F1FA59-9615-4C44-93EF-1692C52A2BF4@home

Kompozyty WPC stanowią połączenie drewna i tworzyw sztucznych. Materiał wyglądem przypomina drewno, różni się jednak od niego właściwościami. Raz zabarwiony utrzymuje kolor przez długie lata. Stanowi kwintesencję nowoczesnej technologii w połączeniu z wymogami ekologii i ochrony środowiska. Znakomicie sprawdza się w miejscach, w których drewno szybko się niszczy – na tarasach, balkonach, balustradach i elewacjach. Świetnie nadaje się też do budowy ogrodzeń.

– W 2008 roku wspólnie polecieliśmy na targi budowlane do Guangzhou – opowiada Marcin Dziedzic, współwłaściciel EcoTeak. – Wybraliśmy się tam planując znalezienie atrakcyjnych produktów, które warto by sprowadzać z Chin do Polski. Był to nasz wspólny pomysł na biznes. Wcześniej prowadziłem agencję reklamową, która obsługiwała branżę budowlaną, a Łukasz Bąk pracował w Szwecji w firmie logistycznej. Był z nami również Paweł Ruczyński, specjalizujący się w pośrednictwie importowym, z którym do dziś współtworzymy EcoTeak. Choć byliśmy debiutantami w tej dziedzinie, to jednak nam się udało. Prezentowane na targach kompozyty WPC miały tyle zalet, że szybko porozumieliśmy się z producentem i złożyliśmy pierwsze zamówienie…

Zaczęło się skromnie – od strony internetowej, nazwy oraz logo i zamówienia pierwszej partii materiału. Po kilku miesiącach potrzebny był już magazyn na składowanie importowanych desek tarasowych. Firma skoncentrowała się na trzech grupach produktowych kompozytu drewna: są to tarasy, elewacje oraz ogrodzenia. Pierwsi klienci pojawili się szybko, ponieważ rozpoczął się właśnie boom na ciekawe i nowoczesne materiały wykończeniowe. Po niewielkiej promocji w internecie wspólnicy zrealizowali pierwsze zamówienia. Młodzi przedsiębiorcy inwestowali zyski budując strukturę firmy, zatrudniając pierwszych sprzedawców, organizując dział obsługi i marketingu oraz współpracy partnerskiej dla firm z branży budowlanej.

Poszukując większego rynku postawili na Trójmiasto, otwierając salon firmowy w Rumii koło Gdyni, który jest głównym salonem sprzedaży detalicznej. Motorem sukcesu jest wykwalifikowana kadra sprzedawców i konsultantów obsługujących klientów. Kołobrzeg do dziś funkcjonuje jako biuro administracyjne firmy, m.in. obsługując większe inwestycje. Ważnym elementem rozwoju jest wciąż powiększająca się dystrybucyjna sieć punktów sprzedaży w całej Polsce (obecnie około 130) – salony wyposażenia wnętrz, firmy i hurtownie budowlane, do których EcoTeak dostarcza elementy ekspozycji, próbki produktów, katalogi, itp. Polityka w tym zakresie zakłada selekcjonowanie najlepszych partnerów posiadających wypracowaną markę oraz renomę na rynku lokalnym. Firma nie tylko dobrze wystartowała, ale nadal dynamicznie się rozwija. Jest w swojej dziedzinie krajowym liderem i najważniejszym importerem. Postawiła także na eksport.

– Zdobyliśmy wielu klientów w Niemczech, na Litwie i Łotwie, w Czechach i Szwecji, znakomite wyniki osiągamy również w Wielkiej Brytanii poprzez firmę-córkę EcoTeak Co. Ltd – dodaje Paweł Ruczyński. Spółka zajmuje się nie tylko produkcją i sprzedażą, ale również kompleksowym wykonawstwem. Realizuje zarówno duże projekty inwestycyjne na zlecenie firm deweloperskich, jak i prywatne zamówienia.

– Mamy w ofercie importowany kompozyt WPC, ale także nasz, krajowy – wyjaśnia Łukasz Bąk, odpowiedzialny za techniczne i technologiczne rozwiązania w EcoTeak. – W 2016 roku zdecydowaliśmy się uruchomić produkcję w Polsce na bazie własnego know-how. Takie posunięcie znacznie skróciło terminy realizacji zamówień, które w coraz większym tempie zaczęły do nas spływać z całego kraju. Stworzyliśmy unikalną mieszankę na bazie PVC, a dzięki nowej technologii barwników i stabilizatorów koloru, które bez problemu wiążą się ze wszystkimi komponentami, uzyskaliśmy masę jednolicie zabarwioną, mniej podatną na amplitudę temperatury oraz całkowicie odporną na europejskie warunki pogodowe.

Odpowiednio zmielone komponenty pozwoliły na zachowanie struktury zbliżonej do drewna, jednocześnie nie rysującej się i odpornej na zewnętrzne czynniki mechaniczne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, produkujemy deski pod wymiar. Jakość naszych materiałów potwierdzona jest wieloma badaniami i certyfikatami oraz sprawdzana poprzez regularne testy i badania. Warto dodać, że polski Kompozyt Drewna EcoTeak powstaje w oparciu o odpady drzewne, w odróżnieniu od chińskich, wykorzystujących bambus. Nasz materiał posiada też wyższą klasę palności (Bfl-s1), co znacznie zwiększa możliwości zastosowania produkowanych przez nas profili w branży budowlanej i wykończeniowej. Aż 80 proc. naszych klientów kupuje kompozyty produkowane w kraju.

W ciągu sześciu lat EcoTeak wypracował status sprawnie działającej organizacji biznesowej. Jego silny atut to profesjonalna obsługa, która w tej branży ma ogromne znaczenie. Bardzo ważne jest również to, że od początku firma nastawiła się na realizację niestandardowych projektów dopasowanych do wymagań klientów. Współpraca z biurami projektowymi, bezpośrednie doradztwo techniczne oraz tworzenie indywidualnych instrukcji projektowych daje jej przewagę konkurencyjną w branży. Dużą wagę przywiązuje też do działań marketingowych, profesjonalnej strony internetowej i bogatej oferty katalogowej. EcoTeak konsekwentnie rozbudowuje ofertę, śledząc najnowsze trendy w branży. Jak jednogłośnie podkreślają wspólnicy – rok 2017 w branży upłynie pod znakiem EcoTeak. Nie pozostaje więc nic innego, jak wierzyć w powodzenie misji i dopingować zaangażowaniu spółki w rozwój krajowej przedsiębiorczości.

Co lubi Marcin Dziedzic?!cid_ED44FB6A-026A-45A7-A129-067E77354F8F@home

Wypoczynek Grecja i Norwegia
Kuchnia
azjatycka
Restauracja
„Nakamal” w Kołobrzegu
Samochód
Audi
Hobby
biegi ekstremalne, crossfit

Co lubi Łukasz Bąk?!cid_77F11C98-24EB-4B84-8EE0-7D2B3C3C42C6@home

Wypoczynek Ameryka Środkowa
Kosmetyki Armani D’Aromes
Kuchnia orientalna
Samochód Audi
Hobby dobra książka, spadochroniarstwo

Co lubi Paweł Ruczyński?!cid_669066C8-D266-4A90-AF3A-5C5C6A1DF316@home

Wypoczynek Morze Śródziemne
Kuchnia
włoska
Restauracja
Moon Gdynia
Samochód
VW
Hobby
alpinistyka