Druk 3D

zdjecie_robert klaczyński_zortrax

Robert Klaczyński
inżynier z firmy Zortrax

Niewątpliwą zaletą technologii druku 3D jest jej wszechstronność i szybkość. W ciągu kilku godzin mogą powstawać gotowe prototypy oraz części maszyn i konstrukcji. Oszczędność czasu i kosztów sprawia, że inwestycja w druk 3D zwraca się bardzo szybko.

Do niedawna dużą przeszkodą były skomplikowane w obsłudze urządzenia. Dlatego powstała nasza pierwsza drukarka 3D – Zortrax M200. Jest to urządzenie niezwykle precyzyjne i trwałe, ale przy tym bardzo łatwe w obsłudze i gotowe do pracy niemal od razu po wyjęciu z pudełka. Dzięki takiemu podejściu urządzenia Zortrax mogą być wykorzystywane zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i w mniejszych studiach projektowych oraz przez indywidualnych przedsiębiorców.

Z naszych rozwiązań korzystają m.in. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, gdzie za pomocą drukarek 3D dokonuje się modernizacji części samolotów wojskowych dostosowując je do standardów NATO. Naszymi klientami są również zakłady produkcyjne. Na naszych drukarkach 3D tworzy się prototypy części, które następnie wdrażane są do seryjnej produkcji, produkowane są gotowe elementy eksploatacyjne, które usprawniają proces produkcji, bądź służą jako zamienniki drogich i trudno dostępnych części. Druk 3D służy również do ulepszania gotowych produktów – tzw. upgradingu. Z informacji jakie otrzymujemy od partnerów i klientów wiemy, że zwrot z inwestycja w implementację technologii druku 3D potrafi zwrócić się w ciągu kilku tygodni. Jeden z naszych europejskich partnerów wprowadził drukarki 3D Zortrax M200 do dużego zakładu produkcyjnego we Francji. Maszyny te w ciągu roku od wdrożenia przyniosły oszczędności na poziomie 80 tys. euro.