Deklaracje o odpadach za 2017 rok przedsiębiorcy muszą złożyć do 15 marca. Dla wielu prowadzących biznes ten regulowany ustawą obowiązek jest niczym (kolejne) biurokratyczne kuriozum.

Deklaracja o odpadach – czy na pewno znasz przepisy?

Konieczność złożenia co roku deklaracji o odpadach narzuca Ustawa o odpadach z 2012 r. Dokument należy złożyć w urzędzie marszałkowskim właściwym dla miejsca wytwarzania, zbierania, przetwarzania odpadów. Przepisy wspomnianej ustawy dotyczą wszystkich przedsiębiorców zobowiązanych do prowadzenia ewidencji odpadów oraz tych, którzy działają w biznesie związanym z wydobywaniem lub gospodarowaniem odpadami.

Warto przeczytać: Eko może być OK

Dbanie o środowisko naturalne jest zawsze szczytnym i godnym pochwały celem, ale zagadnienia związane z gospodarowaniem odpadami dla części przedsiębiorców były jeszcze niedawno tematem całkowicie nieznanym. O ustawie o odpadach i wynikających z niej obowiązków zrobiło się głośno kilka lat temu, m.in. za sprawą dentystów, na których po niezłożeniu w terminie obowiązkowej rocznej deklaracji nakładano wysokie kary pieniężne. Wyszło wtedy na jaw, że obowiązki związane ze składaniem corocznej deklaracji o odpadach są dla wielu z ukaranych przedsiębiorców zagadnieniami nieznanymi, a część nawet nie miała pojęcia o ich istnieniu.