Czas na elektromobilność

PKN ORLEN rozszerzył program budowy punktów ładowania samochodów elektrycznych. W tym celu wytypował 150 stacji paliw, położonych zarówno w miastach, jak i przy trasach tranzytowych. Do końca 2019 r. zostanie uruchomionych około 50 szybkich punktów ładowania

Dla ORLENU elektromobilność oznacza szansę na rozwój. Jest bowiem znaczącym producentem energii, posiada również nowoczesny segment petrochemiczny, którego produkty będą niezbędne w motoryzacji opartej na paliwach alternatywnych.
Angażując się w rozwój elektromobilności, zamierza maksymalnie wykorzystać szanse biznesowe, które daje ustawa o biopaliwach. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami koncern nie przerzuci kosztów opłaty emisyjnej na kierowców i traktuje ją jako inwestycję wspierającą budowę rynku paliw alternatywnych.

Program pilotażowy, obejmujący 50 punktów ładowania, wpisuje się w strategię koncernu, zakładającą przystosowanie sieci detalicznej do dystrybucji paliw alternatywnych. W ramach tego projektu  w tym roku kierowcy samochodów elektrycznych będą mieli możliwość przejechania całej Polski głównymi szlakami komunikacyjnymi, ładując swoje pojazdy tylko na stacjach ORLEN. Punkty ładowania obsługują wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim. Stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu elektrycznego z poziomu 20 proc. do 80 proc. pojemności w 20–30 minut.

Pierwsza ładowarka została uruchomiona w Płocku w pobliżu siedziby koncernu. Jest przeznaczona zarówno dla pojazdów elektrycznych (EV), jak i hybrydowych (PHEV) i daje możliwość jednoczesnego ładowania czterech aut. Moc dla każdego ze stanowisk jest dynamicznie przydzielana przez sterownik stacji w trakcie ładowania pojazdów, dzięki czemu możliwe będzie znaczne skrócenie jego czasu. Konstrukcja modułowa urządzenia pozwala na ewentualną rozbudowę stacji ładowania DC aż do 150 kW w ramach tej samej obudowy.

Wśród innych projektów związanych z paliwami alternatywnymi na stacjach Grupy ORLEN działają już punkty ładowania samochodów elektrycznych Tesla: w Kostomłotach, Katowicach i Ciechocinku oraz w Niemczech, w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Uckerfelde w Brandenburgii. W Czechach koncern także planuje rozwój sieci punktów ładowania dostępnych na stacjach Benzina.