Chmura to konieczność, nie kaprys

Zaniechanie inwestycji w chmurę może w krótkim czasie zaowocować 3-5-krotnym wzrostem wydatków na IT – wynika z Huawei Cloud Conference Europa 2016, w którym wzięło udział ponad 500 osób

Zdaniem IDC, cały rynek aplikacji biznesowych wzrośnie ze 149,9 mld dolarów w 2015 r. do 201 mld dolarów w 2019 r., podczas gdy tych w chmurze z 22,9 mld dolarów w 2011 r. do 67,3 mld dolarów w 2016 r. A to oznacza, że większość firm zaakceptowała już fakt, że ich przyszłość tkwi w chmurze. Główne powody leżą nie tylko w większej skalowalności i dostępności zasobów, ale także w tym, że chmura jest bardziej ekologiczna. Dobrym przykładem jest tu infrastruktura IT dostępna w chmurze jako usługa (IaaS), która gwarantuje firmom skalowalną moc obliczeniową bez konieczności zakupu sprzętu komputerowego. Uruchamianie na niej własnych aplikacji pozwala firmom uniknąć konieczności zajmowania się nieoczekiwanymi naprawami i upgrade’ami przy relatywnie niskich kosztach rozłożonych na raty.

IT według Huawei
Chociaż Huawei jest głównie znane ze smartfonów oraz rozwiązań dla operatorów telekomunikacyjnych, ma jednak coraz szerszą ofertę także w zakresie infrastruktury IT. I to nie tylko w obszarze chmury i Big Data, ale także serwerów, pamięci masowych oraz centrów danych, współpracując z ponad 500 partnerami, w tym z Intelem i SAP- -em. W jego ośrodkach IT R&D w USA, Kanadzie, Europie i Rosji pracuje ponad 10 tys. specjalistów (na 75 tys. w całej korporacji), nie mówiąc o współpracy z wiodącymi uniwersytetami i instytutami naukowymi na całym świecie. W Polsce jednym z nim jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo- Sieciowe, które Huawei pomogło wyposażyć w superkomputer HPC Cluster o mocy 1,37 PFLOPS, co plasuje go na 80. miejscu wśród 500 największych tego typu komputerów na świecie.

Huawei w Europie
Rynek europejski jest drugim najważniejszym dla firmy, po chińskim, przynosząc 32 proc. przychodów w 2015 r., przy dynamice wzrostu znacznie powyżej 100 proc. Rozwiązania IT najlepiej sprzedają się do sektora telekomunikacyjnego i korzysta z nich 80 proc. operatorów telco. Ponieważ tempo ich przechodzenia do chmury rośnie, to właśnie oni są najbardziej zainteresowani kupnem takich rozwiązań, jak Huawei Cloud OS (chmurowy system operacyjny), NFV (Network Functions Virtualisation – realizacja funkcji sieciowych przez oprogramowanie, a nie sprzęt) czy rozwiązania z zakresu Big Data. Jeszcze większą dynamiką mogą się pochwalić rozwiązania Enterprise IT, których sprzedaż do czterech głównych sektorów gospodarki (administracja, energetyka, transport i finanse) wzrosła w ubiegłym roku o ponad 150 proc., ale dużą popularnością zaczynają się też cieszyć w edukacji.