Chłodzenie cieczą, czyli ekocentrum danych według OVH

Robert Paszkiewicz dyrektor sprzedaży i marketingu OVH Sp. z o.o.
Robert Paszkiewicz
dyrektor sprzedaży i marketingu OVH Sp. z o.o.

 

Jako dostawca usług cloud, serwerowych i hostingowych OVH dba o praktycznie każdy element wpływający na ich poprawne funkcjonowanie, od konstrukcji i budowy własnych centrów danych przez autorskie projekty serwerów i szaf serwerowych aż do finalnych produktów i elementów dodatkowych. Nasz zespół R&D pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami także w zakresie systemów chłodzenia. Celem jest minimalizacja ilości energii potrzebnej do obniżenia temperatury serwerów.

Jednym z kluczowym elementów strategii OVH w zakresie wydajności energetycznej jest wdrażanie systemu chłodzenia cieczą. Polega on na wykorzystaniu specjalnych płynów, które znajdują się w wymiennikach umieszczonych na procesorach i innych komponentach wytwarzających dużo ciepła. Stosując to rozwiązanie, uzupełnione o technologię chłodzenia powietrzem zewnętrznym, jesteśmy w stanie osiągnąć współczynnik PUE (Power Usage Effectiveness) na poziomie 1,09. Uzyskanie takiego wyniku, stosując tradycyjne klimatyzatory, byłoby bardzo trudne. Chłodzenie cieczą rozwijamy już od 2003 r., co w połączeniu ze skalą działalności – w naszych centrach danych pracuje już ponad 260 tys. serwerów – pozwala osiągnąć odpowiednią efektywność kosztową. Zyskują na tym nasi klienci, gdyż uzyskane oszczędności sprawiają, że możemy zaoferować im korzystniejsze ceny usług.

Poza rozwojem własnych rozwiązań OVH wspiera również zewnętrzne inicjatywy, czego przykładem jest miernik jakości powietrza o nazwie The Flow. Projekt uzyskał nasze wsparcie w ramach programu rozwoju start-upów OVH Digital Launchpad.