British Telecom: Huawei jest obecnie jedynym dostawcą prawdziwego 5G

Ericsson, Nokia, Samsung i ZTE otrzymały w środę rano solidny cios na konferencji Global Mobile Broadband Forum (GMBF) w Londynie od Głównego Architekta BT, Neil’a McRae, który oświadczył, że obecnie istnieje tylko jeden dostawca prawdziwego 5G i jest nim Huawei – pozostali mają sporo do nadrobienia.

McRae może i znajdował się w sprzyjającym otoczeniu, na zorganizowanej przez Huawei w Londynie konferencji Global Mobile Broadband Forum, ale komunikat znanego z prostolinijności członka kierownictwa BT był jasny – rywale Huawei’a w obszarze 5G utknęli w rutynowym podejściu do telekomunikacji i muszą wziąć się w garść.

„Niedawno byłem w Shenzhen [siedziba Huawei’a] i nigdzie indziej na świecie nie zobaczycie” takich postępów w technologii 5G, jakie osiągnął Huawei – zauważył podczas panelu dyskusyjnego, choć nie przedstawił żadnych konkretów.

„Inni dostawcy powinni się uczyć od Huawei – ich hamują problemy starej telekomunikacji” – dodał, zanim przeszedł do wychwalania wsparcia ze strony Huawei’a dla działań BT w obszarze budowy sieci następnej generacji. (Patrz BT to Put 5G at 1,500 Sites in 2019, Beating Vodafone.)

Oczywiście to jest tylko pogląd jednego członka kadry kierowniczej, ale McRae zawsze wykłada kawę na ławę i zdaje sobie sprawę ze skutków publicznego przedstawiania swoich poglądów. To wyraźnie obrany przez niego sposób ostrzeżenia pozostałych konstruktorów sprzętu radiodostępowego 5G, że (jego zdaniem) zostali w tyle za Huawei, który ostro wchodzi we wszystkie możliwe budowy sieci 5G na rynkach, na których jest mile widziany.

Jeden dostawca będący daleko w przedzie z pracami badawczo-rozwojowymi i usługami pomocniczymi to nie jest dobra sytuacja dla firm takich jak BT (właściciela największego operatora sieci komórkowej w Wielkiej Brytanii – EE) i innych dużych operatorów, którzy chcieliby, by to wielu dostawców było w stanie dostarczać im przełomowe i innowacyjne rozwiązania technologiczne do wdrożeń 5G.

Po tym, gdy McRae wystąpił na zorganizowanym przez Huawei wydarzeniu, nie trzeba było wiele czasu, by kierownictwo wyższego szczebla chińskiego dostawcy zaczęło podkreślać liczne postępy, jakich firma dokonała w obszarze integrowania wielu technologii w niewielkich i energooszczędnych urządzeniach, a także wykorzystywania narzędzi sztucznej inteligencji do usprawniania procesów eksploatacji i utrzymania (O&M), w ten sposób obniżając koszty operacyjne ponoszone przez operatorów sieci.

To właśnie dzięki takim możliwościom, nawet przy dopiero raczkujących sieciach 5G, Huawei może się pochwalić dużymi dostawami urządzeń radiodostępowych obsługujących 5G. (Patrz Huawei Has Shipped 10K 5G Basestations Outside China.)

Konferencja także jasno pokazała, że pomimo pewnych występujących niepokojów o konsekwencje dla bezpieczeństwa płynące z wdrażania rozwiązań technicznych pochodzących od chińskich dostawców, Huawei cieszy się silnym wsparciem ze strony dużych operatorów w Europie, na Środkowym Wschodzie, w Afryce i w Azji.

A co do McRae’a, to trudno sobie wyobrazić, że już za chwilę nie odezwą się do niego Skandynawowie.