Biznes nad Adriatykiem

DSC_1363Prowadzenie działalności gospodarczej przez Polaków w Chorwacji nie jest trudne z uwagi na członkostwo obu krajów w Unii Europejskiej. Podstawą prawną działalności gospodarczej w Chorwacji są ustawy o spółkach handlowych i o rzemiośle. Firmy mogą zakładać zarówno osoby prawne, jak i fizyczne

Do osób prawnych mogących prowadzić działalność gospodarczą zalicza się: spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawne, filie i pośredników handlowych. Spółkę należy wpisać do Rejestru Sądowego podlegającego odpowiednim sądom gospodarczym.

Osoby fizyczne, chcąc prowadzić działalność gospodarczą, muszą zostać wpisane do Rejestru Rzemieślników i podlegają ustawie o rzemiośle. Wszystkie niezbędne informacje i formularze można uzyskać na stronie www.hitro.hr, a pracownicy serwisu pomogą w rejestracji działalności. Koniecznych wpłat należy dokonać w filiach Agencji Finansowej (FINA), a ich wysokość zależy od rodzaju działalności. Przed rejestracją trzeba sprawdzić, czy nazwa firmy nie jest zajęta. Musi być ona w języku chorwackim lub w języku obcym, jeśli słowa na nią się składające są powszechnie znane w Chorwacji. Użycie nazwy „Chorwacja” wymaga specjalnego zezwolenia Ministerstwa Sprawiedliwości.

Firmy zagraniczne są traktowane identycznie jak firmy chorwackie, jednak mogą liczyć na dwa dodatkowe przywileje: gwarancję ochrony inwestycji w przypadku zmiany przepisów oraz gwarancję swobodnego transferu zysków. Zagraniczni inwestorzy mogą: zakładać firmy wspólnie z podmiotami chorwackimi, inwestować w banki i ubezpieczenia, otrzymywać koncesje na eksploatację surowców naturalnych. Dokumenty firmowe, takie jak faktury VAT, muszą zawierać: nazwę i adres firmy zgodny z rejestracją, numer rejestracyjny oraz nazwę sądu, w którym dokonano rejestracji, numer konta bankowego wraz z nazwą i adresem banku, wysokość kapitału zakładowego, wyszczególnionych członków zarządu.

DSC_1359Wszystkie te informacje musi również zawierać strona internetowa przedsiębiorstwa. Największe polskie firmy, które działają w Chorwacji, to: Globe Trade Centre SA (GTC), właściciel centrum handlowego Avenue Mall w Zagrzebiu; Asseco SEE Group SA, lider na rynku oprogramowania i usług informatycznych dla bankowości i telekomunikacji; OT Logistics posiadający 20,81 proc. udziałów portu Rijeka. W wyniku dokapitalizowaniu spółki port Rijeka ma szansę stać się największym portem na Adriatyku, dzięki czemu będzie świetnym korytarzem między Kanałem Sueskim a Europą. Press Glass SA wybudowałfabrykę szkła fasadowego w Varaždinie, LPP SA – właściciel marek: Reserved, Cropp, House, Mohito, Esotiq, Promostars – planuje otwarcie kilkunastu salonów w największych centrach handlowych Chorwacji. Inter Cars SA to natomiast największy w Chorwacji dystrybutor części samochodowych, a Grupa CCC otworzyła tu sieć handlową sprzedającą buty. Liczba i wielkość polskich firm inwestujących w Chorwacji pokazuje, że jest to świetne miejsce do rozwoju.

Nie tylko polskie firmy inwestują w Chorwacji. W naszym kraju funkcjonuje kilka chorwackich przedsiębiorstw. Pliva Kraków to inwestor w polskim przemyśle farmaceutycznym (Krakowskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa). Grupa Orbico jest jedną z największych europejskich firm FMCG. Polskie konsorcjum ZUE i chorwacki Dalekovod Polska podpisały z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę, której przedmiotem jest m.in. wykonanie metodą kompleksową dwutorowej napowietrznej linii elektroenergetycznej o napięciu 400 kV przebiegającej na linii Kozienice – Ołtarzew, wyposażonej w trakty światłowodowe. Na rzecz poprawy współpracy gospodarczej między Polską a Chorwacją działa Polsko-Chorwacka Izba Przemysłowo-Handlowa. Do jej najważniejszych zadań należą: pomoc chorwackim i polskim partnerom w kontaktach zagranicznych, szerzenie informacji o polskiej i chorwackiej kulturze, organizowanie misji gospodarczych, forum i konferencji. W izbie działa kilkanaście podmiotów z Polski i Chorwacji. Ostatnim ważnym wydarzeniem było promowanie współpracy polsko-chorwackiej na Forum Gospodarczym w Katowicach, gdzie organizowano wiele spotkań B2B przedsiębiorców i uczelni z obu krajów. Kolejnym ważnym aspektem jest wymiana towarowa i usługowa między Polską a Chorwacją.

W Chorwacji są też bardzo dobre uniwersytety, które gwarantują możliwości rozwoju. Najlepsza uczelnia wyższa to University of Zagreb. Kolejnymi znanymi uczelniami są: University of Rijeka, który w rankingu uczelni zajmuje 1447. miejsce, oraz University of Split zajmujący 1772. pozycję. System edukacji jest bardzo podobny do polskiego (trzyletnie studia licencjackie i dwuletnie studia magisterskie). Bardzo ważne dla studentów z Polski jest to, że niektóre uczelnie mają wydzielone miejsca wyłącznie dla studentów zagranicznych. Aby studiować w Chorwacji, należy zdobyć pozwolenie na pobyt w celach edukacyjnych. Można je uzyskać w konsulacie Chorwacji