BASF Polska partnerem kampanii społecznej „Pierwsza Doba bez Smogu”

  • Kampania ma zwrócić uwagę na problem smogu w polskich miastach
  • Finał pierwszej fazy akcji odbył się podczas Szczytu Klimatycznego (COP24) w Katowicach
  • Innowacje na rzecz jakości powietrza: produkowane przez BASF Polska katalizatory samochodowe redukują emisję szkodliwych związków o 90%

BASF Polska z UNGC na rzecz jakości powierza

Smog to problem, który nasila się w naszym kraju wraz z początkiem sezonu grzewczego, jednak towarzyszy nam przez cały rok. Ostatni raport NIK wskazuje, że stan powietrza w Polsce plasuje nas w niechlubnej czołówce krajów Unii Europejskiej. W trosce o zdrowszą przyszłość znani Polacy zaangażowali się w kampanię antysmogową „Pierwsza Doba bez Smogu”, która realizowana jest w ramach Programu „SDG11 – Zrównoważone miasta”. Organizatorami są Global Compact Network Poland oraz Grupa Walk. BASF Polska jest partnerem kampanii. Pracownicy firmy aktywnie włączyli się akcję, która ma być impulsem do wzbudzenia zainteresowania i działania. Uczestnicy wstrzymując powietrze zbierają pierwszą dobę bez smogu. „Cieszymy się ze współpracy z UNGC przy Programie Zrównoważone Miasta i kampanii na rzecz jakości powietrza w Polsce. Do akcji przyłączyło się wielu naszych pracowników.” – podkreśla Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca BASF Polska.

Dzięki prostemu mechanizmowi, łatwo można dołączyć i wyrazić swoje zaangażowanie. Każdy może być twórcą i dołożyć swoją filmową cegiełkę, która zostanie umieszczona na dedykowanym profilu na Instagramie @wstrzymajsmog i na stronie www.pierwszadobabezsmogu.pl. Będzie to również baza informacji o tym, co można zrobić samemu, by smogu było mniej. Finał pierwszej fazy akcji przypada na 5 grudnia br. Właśnie wtedy, podczas Szczytu Klimatycznego (COP24) w Katowicach odbędzie się projekcja 24-godzinnego filmu złożonego z wstrzymanych oddechów.

Przyczyn smogu jest wiele, jednak wszystkie jego źródła leżą w działalności człowieka. Do problemu smogu przyczyniają się: nieefektywne i niskiej jakości systemy grzewcze, palenie śmieci, używanie do ogrzewania domów węgla niskiej jakości, nieocieplone domy, duża liczba samochodów (w tym samochodów starszych niż 5-letnie bardzo często emitujących wiele spalin i bez działających systemów oczyszczania) oraz przemysł.

Innowacje dla środowiska

Biznes nie pozostaje obojętny na środowiskowe wyzwania. W BASF tworzymy chemię dla zrównoważonej przyszłości. Łączymy długoterminowy sukces gospodarczy z ochroną środowiska i odpowiedzialnością społeczną. Innowacje są naszą odpowiedzią na wyzwania przyszłości.

W 2014 roku uruchomiliśmy w Środzie Śląskiej koło Wrocławia najnowocześniejszy zakład produkcji katalizatorów BASF w Europie. Inwestycja o wartości 150 mln euro umożliwiła nam podwojenie produkcji katalizatorów na starym kontynencie. Katalizatory produkowane w Polsce są dostarczane do firm w całej Europie. Zakład w Środzie Śląskiej wytwarza katalizatory najnowszej generacji, które spełniają surowe normy emisji spalin Euro VI / 6. Jako światowy lider w produkcji katalizatorów, chcemy sprostać rosnącym potrzebom rynku w tym zakresie. Trwająca rozbudowa zakładu przewiduje stworzenie najnowocześniejszych linii produkcyjnych z pełnym zakresem technologii katalizatorów i filtrów spalin.

Katalizator jest jednym z najważniejszym urządzeń do redukcji zanieczyszczeń. Obecnie jest nieodzownym elementem układów wydechowych w większości współczesnych samochodów. Bez nich jakość powietrza w miastach i wokół nich byłaby znacznie gorsza. BASF produkuje nowoczesny katalizator „trójdrożny”, który obecnie niweluje ponad 90% węglowodorów (HC), tlenków węgla (CO) i tlenków azotu (NOx) wytwarzanych przez silniki samochodowe. Katalizatory samochodowe to jeden z flagowych produktów, ale BASF opracowuje inteligentne rozwiązania z zakresu jakości powietrza do wielu różnych zastosowań. Innowacyjne technologie BASF mają również kluczowe znaczenie dla osiągnięcia docelowych poziomów emisji CO2 w nowoczesnej mobilności.