BASF Polska laureatem nagrody „Inwestor bez granic”

Podczas katowickiego Europejskiego Kongresu Gospodarczego Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca BASF Polska, odebrała nagrodę „Inwestor bez granic”. Wyróżnienie zostało przyznane za innowacyjność i konsekwentną realizację celów zrównoważonego rozwoju uwzględniającego interes środowiska naturalnego i otoczenia społecznego. BASF jest obecny w Polsce od 27 lat dostarczając innowacyjne rozwiązania dla niemal wszystkich gałęzi przemysłu. W 2014 r. w Środzie Śląskiej, koło Wrocławia, powstał zakład produkcji katalizatorów samochodowych, którego rozbudowa właśnie trwa. To największy należący do BASF zakład tego typu, który wytwarza katalizatory najnowszej generacji, spełniające coraz surowsze normy emisji spalin Euro VI / 6.

– Grono inwestorów zagranicznych jest dość liczne, tym bardziej cieszymy się z tego zaszczytnego wyróżnienia. Zżyliśmy się z Dolnym Śląskiem, a zakład katalizatorów, inwestycja, która powstała w 2014 r., wciąż się rozwija. Udoskonalamy fabrykę
i procesy produkcji tak, aby ograniczyć nasz wpływ na środowisko naturalne, m.in. poprzez redukcję zużycia energii elektrycznej. To wyróżnienie jest potwierdzeniem, że nasze działania są również doceniane przez lokalne otoczenie – powiedziała Byczkowska odbierając nagrodę.

Podczas debaty w drugim dniu Kongresu, Katarzyna Byczkowska podkreśliła znaczenie zrównoważonego rozwoju w strategiach spółek. – Społeczeństwo oczekuje dziś od biznesu odpowiedzialności. Tylko te firmy, które tworzą wartość dodaną dla otoczenia i są zaangażowane społecznie, mają szansę na długofalowy rozwój. Ten trend jest widoczny m.in. w decyzjach funduszy inwestycyjnych, ale również w rozmowach z partnerami biznesowymi czy naszymi pracownikami. Dlatego inwestujemy w rozwiązania, które mają pozytywny wpływ na otoczenie  – powiedziała.

Przedstawiciele BASF podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wzięli również udział w debacie na temat Gospodarki Obiegu Zamkniętego oraz debacie sektora chemicznego. Marek Jagieła, Dyrektor Działu Sprzedaży Chemii Przemysłowej i Rozwoju Rynku podkreślił, że GOZ to trend, który branża chemiczna wpisuje się dość naturalnie, dostarczając innowacyjne technologie umożliwiające zamykanie pętli. „BASF już dziś może zaoferować produkty wspierające zamykanie obiegu. Takim przykładem są stworzone wspólnie z marką Adidas® buty wykonane z w pełni recyklingowalnego materiału czy tworzywa biodegradowalne, będące alternatywą dla tradycyjnego plastiku. Kolejne rozwiązania są obecnie opracowywane, to czy staną się powszechne zależy również od regulacji tworzonych w ramach wdrażania GOZ” –  dodał M. Jagieła.

Na stoisku firma promowała zrównoważone technologie, takie jak pilotażowy projekt chemicznego recyklingu, ChemCycling. Odwiedzający stoisko mogli też policzyć swój własny ślad węglowy i porównać go do statystyk europejskich.

Opr: DD