Audi prezentuje model SQ8

Ośmiocylindrowa, wysokoprężna jednostka napędowa biturbo, zapewnia temu dużemu SUV’owi coupé doskonałe osiągi oraz wysoką wydajność. Rozwiązania techniczne zawieszenia, układ aktywnej stabilizacji przechyłu, układ czterech kół skrętnych oraz sportowy mechanizm różnicowy gwarantują doskonałe prowadzenie auta. Audi SQ8 TDI w europejskich salonach sprzedaży czterech pierścieni pojawi się późnym latem.

Moc i wydajność: 4.0 TDI z elektrycznie napędzaną sprężarką

V8 biturbo w Audi SQ8 TDI to najmocniejszy silnik Diesla na europejskim rynku. Jednostka generuje moc 320 kW (436 KM) i moment obrotowy 900 Nm dostępny w zakresie od 1250 do 3250 obr./min. Audi SQ8 TDI osiąga pierwsze 100 km/h w 4,8 sekundy, a jego prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Typowa dla modeli S pokrywa silnika podkreśla siłę V8. Czerwone aplikacje zdobią po bokach wyraziste kontury cylindrów i wizualizują przepływ powietrza.

Detale typowe dla modelu S: stylistyka i wnętrze 

Mocne kontury z atletycznie napiętymi powierzchniami i linia typowa dla coupé, wizualizują sportowy charakter mającego 5,01 m długości Audi SQ8 TDI. Dominującymi elementami są zwłaszcza ośmiokątna osłona Singleframe, wyraziste blistery nad wnękami kół typowe dla pojazdów z napędem na cztery koła quattro i wyrazista osłona podwozia. Standardowo model wyposażony jest w reflektory diodowe, a na życzenie dostępne są reflektory diodowe HD Matrix. Tutaj, zarówno trójwymiarowa sygnatura świateł do jazdy w dzień, jak i świateł tylnych, ma postać cyfrowej grafiki. Poziome linie – m.in. pasmo świateł z tyłu – podkreślają szerokość SUV-a coupé, który w wersji S wieloma detalami stylistycznymi podkreśla swój wyjątkowy status.

Inteligentnie skomunikowane: obsługa i infotainment

Główne elementy obsługi w Audi SQ8 TDI to dwa duże wyświetlacze dotykowe
z funkcją haptycznej i akustycznej reakcji zwrotnej. Górny wyświetlacz, który
w stanie nieaktywnym prawie całkowicie zlewa się z czarną błyszczącą ramką, służy do sterowania systemami infotainment i nawigacją. Z poziomu dolnego wyświetlacza kierowca steruje klimatyzacją, funkcjami komfortowymi, wprowadzaniem tekstu, a podczas tych czynności jego nadgarstek może wygodnie spoczywać na dźwigni zmiany biegów.

Elementem wyposażenia standardowego Audi SQ8 TDI jest najbardziej rozbudowana wersja systemu infotainment, MMI Navigation plus. W jej skład wchodzi m.in moduł transmisji danych w standardzie LTE Advanced oraz hotspot Wi-Fi. Nawigacja posiada wiele inteligentnych funkcji – np. na podstawie przejechanych odcinków rozpoznaje preferencje kierowcy i dzięki temu może oferować mu odpowiednie propozycje tras. Obliczanie trasy odbywa się online, na serwerach dostawcy map i usług nawigacji, firmy HERE.

Do gamy usług Audi connect należy także umieszczona w chmurze usługa głosowa Amazona o nazwie Alexa, zintegrowana z systemem obsługi MMI. Przy jej pomocy kierowca może składać zamówienia i na bieżąco zasięgać informacji o wielu bieżących wydarzeniach. Alexa umożliwia streaming muzyki i audiobooków oraz oferuje dostęp do ponad 80 tysięcy własnych umiejętności. Przy pomocy sterowania smart-home można siedząc w samochodzie zamknąć na klucz drzwi od mieszkania, sterować oświetleniem i zamknąć drzwi garażu.