Allegro wkracza na rynek aukcji dzieł sztuki

Aukcje, które sprawiły przed laty, że Allegro stało się tak popularne, powracają w nowej postaci. Allegro z partnerami tworzy nowe miejsce handlu dziełami sztuki w Internecie. W jednym miejscu – w Strefie Kolekcjonera – klienci znajdą starannie wyselekcjonowane aukcje przedmiotów pochodzących od renomowanych galerii sztuki, domów aukcyjnych i antykwariatów. 

Trwa I wielka licytacja na Allegro z udziałem najbardziej renomowanych domów aukcyjnych i galerii. Dzieła sztuki dawnej wystawiły: Dom AukcyjnyAgra Art Salon Dzieł Sztuki Connaisseur Kraków. Sztukę współczesną zaoferowały: Dom Aukcyjny Art in House z oraz Galeria Stalowa. W ramach licytacji wystawiono ponad 180 dzieł sztuki.

Podczas pierwszej licytacji wśród najcenniejszych obiektów znalazły się takie dzieła jak “Twarz” Igora Mitoraja, “Jan III Sobieski pod Wiedniem” Juliusza Kossaka, drzeworyt Jana Matejko, zabytkowe polskie szable kawaleryjskie i legionowe, cenne obrazy Wygrzywalskiego i Władysława Wankie oraz szkice Kantora i Nikifora. Niektóre najcenniejsze obiekty wystawione zostały od 1 zł. Licytacje w pierwszej edycji tej akcji kończą się 30 września.

– Widzimy, że na Allegro kupuje i sprzedaje grupa najbardziej zaangażowanych kolekcjonerów sztuki – mówi Jacek Weichert, dyrektor rynku Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w  Allegro. – Po raz pierwszy w Internecie w Polsce zorganizowaliśmy zbiorcze licytacje, to jest takie, w których jednocześnie wystawiają różne podmioty. Staramy się, by klienci mieli najszerszy wybór dzieł sztuki, a sprzedający profesjonaliści najlepsze warunki. Dlatego w marcu tego roku wprowadziliśmy ograniczenie wysokości prowizji w tej kategorii na poziomie 50 zł. Niezależnie od tego, jak wysoką cenę osiągnie dzieło sztuki w licytacji, kwota prowizji nie będzie wyższa. To bardzo wpłynęło na sprzedaż luksusowych przedmiotów – dodaje Jacek Weichert.

Według raportu ArtInfo – branżowego serwisu badającego ten segment – polski rynek sztuki aukcyjnej wzrósł o 28% w 2018 roku i przekroczył wartość 214 milionów złotych. Do tego zestawienia nie są jednak wliczane obroty kategorii Antyki i Sztuka na Allegro, które znacznie powiększają wielkość rynku. W 2017 tę kategorię na Allegro odwiedziło 8,8 mln klientów, przy czym bardzo duża część z nich zdobyła upragnione dzieła właśnie w drodze licytacji.

Dlatego pierwszą tego rodzaju licytację na Allegro wspierają również dwie akcje. W ramach pierwszej zwycięzcy licytacji otrzymają nawet do 1 000 monet allegro. Druga to obniżka prowizji o 50% dla licytacji od 1 zl.

– Pierwsza aukcja Strefy Kolekcjonera to nasz sukces. Zainteresowanie naszymi ofertami jest bardzo duże i udało nam się wspólnie pokazać uczestnikom rynku sztuki, że Allegro jest miejscem, w którym oferowane są autentyczne i profesjonalnie opracowane dzieła sztuki – mówi Maciej Jakubowski – właściciel Salonu Dzieł Sztuki Connaisseur Kraków.  – O tym jak istotna jest ta druga kwestia wie każdy, kto w mniejszym lub większym stopniu zetknął się z tym specyficznym rynkiem. Tu czas płynie znacznie wolniej niż w innych branżach, a renoma i zaufanie do sprzedawcy dają gwarancję bezpiecznego kupienia unikatowego obiektu, który będzie zachwycał przez długie lata – dodaje Maciej Jakubowski

Licytacje na Allegro organizowane będą cyklicznie, przynajmniej raz w miesiącu. Już w październiku do “Strefy Kolekcjonera” dołączą kolejne galerie i domy aukcyjne, starannie wybrane przez zarządzających tym działem.

Źródło: Allegro