8 generacji PHANTOMA pod jednym dachem

Przez cztery miesiące publiczność, będzie okazja podziwiać przedstawicieli wszystkich generacji Phantoma.

Firma Rolls-Royce otworzyła przy Kurfürstendamm 31, jednej z najsłynniejszych ulic Berlina, wyjątkową ekspozycję „The Phantom Story”, powstałe w ciągu ostatnich 92 lat. Wystawa stanowi formę powitania kolejnej generacji flagowego modelu Rolls-Royce na tle historycznych egzemplarzy, które powstały w ciągu ostatnich 92 lat.

Phantom IV który należał do Aga Chana

Prawdziwą atrakcją wystawy jest królewski Phantom należący niegdyś do Aga Chana III znanego z łączenia wystawnego stylu życia właściciela koni czystej krwi z rolą lidera Ligi Muzułmańskiej. Aga Chan był jednym z 18 głów państw i członków rodzin królewskich, które zamówiły model Rolls-Royce Phantom IV. W latach 1937 – 1939 Aga Chan III był prezydentem Ligi Narodów. Na swoim koncie miał także 5 zwycięstw w Derbach oraz 13 tytułów „Champion Owner” w dorocznych brytyjskich wyścigach. Nadwozie Phantoma IV Aga Chana zostało przygotowane przez firmę Hooper. Poznamy je po falujących liniach, ukrytych tylnych kołach oraz karoserii w stylu Sedanca de Ville (gdzie tylko tylni przedział samochodu jest zakryty dachem). We wnętrzu znajduje się wystawna czerwona skóra ze słynnej firmy Connolly. Samochód powstawał aż przez dwa lata (1950-52) ze względu na wiele dodatkowych elementów zamontowanych na osobiste życzenie właściciela. Były to m.in. ruchome lusterko, ukryte srebrne szczoteczka i grzebień z wygrawerowanym królewskim herbem Aga Chana, który widniał również na drzwiach – jak również dyktafon oraz kompletny zestaw piknikowy. Phantom IV Aga Chana został użyczony na wystawę “The Great Eight Phantoms” przez pana Iona Tiriaca.

fot. Wnętrze Phantoma kastomizowanego dla Aga Chana

Kolekcjonerzy i właściciele takich samochodów uznają je za dzieła sztuki. Belgijski artysta, Charles Kaisin, stworzył specjalną instalację, która wzbogaca wystawę w Berlinie. Na 3,1 m wysokie, 2 m szerokie oraz na 2,1 m w trzecim wymiarze dzieło niejako unosi się z elegancją w przestrzeni. Stworzone z ręcznie złożonych figurek origami tworzy Spirit of Ecstasy – znak rozpoznawczy najbardziej luksusowej limuzyny na świecie. Do przygotowania tej instalacji wykorzystano w sumie 3000 identycznych, ręcznie złożonych fragmentów origami, każdy o wielkości 25 cm. Unikalny projekt stanowi pokaz prawdziwego kunsztu, pomysłowości, wizji oraz przywiązania do detalu, z których znany jest Kaisin, wykładowca designu w Saint-Luc Architecture School w Brukseli.

fot. Charles Kaisin ocenia swoje dzieło

Wystawa The Phantom Story

adres Kurfürstendamm 31 (BMW Haus), 10719 Berlin.

Godziny otwarcia:

Pon.-Pt.           10:00–19:00
So.-Nd.            10:00–18:00

Wejście na wystawę jest bezpłatny.

fot. kształt figurki Spirit of Extasy wykonany z origami