O Programie dla Śląska przygotowanym przez Radę Ministrów w uzgodnieniu z Wojewódzką Radą Dialogu Społecznego jest głośno od końca zeszłego roku. Śląsk w ramach Programu ma wzbogacić się o inwestycje warte w sumie 40 mld zł. Będą to przedsięwzięcia zakwalifikowane do jednej z trzech kategorii: inwestycji kluczowych. horyzontalnych lub konceptualnych.

Inwestycje 2018 w Polsce – gdzie się ich spodziewać?

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podkreśla w komunikacje na swojej stronie internetowej, że Program nie jest listą życzeń, ale obejmuje przedsięwzięcia zweryfikowane i możliwe do zrealizowania. Przyszłe inwestycje mają stać się zabezpieczeniem ogromnego potencjału Śląska i stanowić potężny bodziec do rozwoju regionu, który przez premiera Mateusza Morawieckiego na konferencji inaugurującej Program określony został mianem jednego z najsilniejszych gospodarczo w naszym kraju.

Warto przeczytać: Święto biznesu w Katowicach

Śląsk to lider w eksporcie do krajów unijnych, a sprawny eksport wymaga wydajnej i skutecznej infrastruktury transportowej. I to właśnie na jej rozwój i modernizację zaplanowano najwięcej pieniędzy, bo 21,5 mld zł. Kolejna spora kwota (9,7 mld zł) trafi na inwestycje związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz rozwój innowacji w śląskiej energetyce.

Reszta pieniędzy przeznaczona zostanie na realizację zadań ukierunkowanych na wsparcie innowacyjności, rozwój śląskich miast, poprawę jakości środowiska przyrodniczego oraz aktywizację zawodową i podnoszenie kwalifikacji mieszkańców regionu.

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju