Rok sukcesów: pierwszy pełny sezon startów ŠKODY FABII R5

Pierwszy sezon, przez całość którego załoga ŠKODA Motorsport korzystała z najnowszej FABII R5, przyniósł imponującą liczbę wygranych i osiągnięć na całym świecie.

Barum Czech Rally Zlin 6863

Zarówno fabryczny zespół ŠKODA Motorsport, jak i wiele teamów klienckich oraz ci wszyscy, którzy chcieli wykorzystać potencjał najnowszej rajdowej konstrukcji z Republiki Czeskiej, mieli swój udział w budowie sukcesu na wprost bezprecedensową w historii marki skalę.

Rajdowy Mistrz Świata

Najwyższą formą rozgrywek rajdowych na świecie są bez wątpienia organizowane pod nadzorem FIA Rajdowe Mistrzostwa Świata WRC. Jako samochód klasy R5, nowa ŠKODA FABIA uczestniczyła w Mistrzostwach w kategorii WRC 2 – i to z jakim skutkiem! Ich zwycięstwo w tych zawodach – już czwarte z rzędu, po tryumfach w Finlandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii – dało im kluczową przewagę dziesięciu punktów nad drugą w klasyfikacji załogą Teemu Suninena i Mikko Markkuli. Fiński duet wicemistrzów, który wygrał w tym sezonie trzy rundy (w Meksyku, na Sardynii i w Polsce) osiągał swoje sukcesy także ze ŠKODĄ FABIA R5, reprezentując barwy Teamu Oreca. Na tym jednak osiągnięcia czeskiego auta rajdowego w tym sezonie się nie kończą: pozostałe dwie pary ŠKODA Motorsport, Czesi Jan Kopecký i Pavel Dresler oraz Szwedzi Pontus Tidemand i Jonas Andersson, zajęli w końcowej klasyfikacji Mistrzostw czwarte i piąte miejsce. Każdy z nich zapisał na swoim koncie po jednym zwycięstwie: Kopecký wygrał Rajd RACC Catalunya-Costa Daurada, Tidemand – Rajd Portugalii. Szóste miejsce w klasyfikacji powędrowało do kolejnego zawodnika jadącego ŠKODĄ, Peruwiańczyka Nicolása Fuchsa. Dzięki wygraniu czeskim samochodem Rajdu Argentyny stał się najlepszym zawodnikiem z Ameryki Południowej w historii WRC2. Na przestrzeni całego sezonu FABIA R5 wykazała się imponującą skutecznością: wygrała aż 76,9% rund Mistrzostw Świata z tych, w których startowała (10 z 13 rajdów). Dodając do tego jeszcze 24 obecności na podium i dwukrotne zajęcie wszystkich czołowych czterech miejsc na mecie (w Rajdzie Niemiec i Rajdzie Wielkiej Brytanii), FABIA R5 nie pozostawiła żadnych złudzeń co do swojej dominacji w tym sezonie.

Rally Spain 2016 6954

Rajdowy Mistrz wielu krajów

FABIA R5 sięgnęła w tym sezonie po najwyższe laury nie tylko w Mistrzostwach Świata – równie skuteczna okazała się także w rozgrywkach na poziomie krajowym w wielu zakątkach globu. Freddy Loix nie pozwolił odebrać sobie zwycięstwa przez pierwsze sześć rund Rajdowych Mistrzostw Belgii, co dało mu już czwarty z rzędu mistrzowski tytuł ze ŠKODĄ, a pierwszy z modelem FABIA R5. W tym samym czasie młody Fabian Kreim wygrał sześć rajdów w drodze do zdobycia tytułu Rajdowego Mistrza Niemiec. Na Węgrzech z podobną skutecznością zdominował krajowe rozgrywki Nobert Herczig, który zdobył dla ŠKODA Rally Team Hungaria tytuł Rajdowego Mistrza Węgier po czterech zwycięstwach i pięciu drugich miejscach. Na Słowacji tymczasem niepodzielnie rządziła ekipa Pavel Valoušek/Veronika Havelková, która zdobyła z FABIĄ R5 tytuł mistrzowski dla zespołu Energy Oil Motorsport. Reprezentujący barwy Team 2C Yacco Sylvian Michel zdobył z czeskim samochodem w tym czasie tytuł Mistrza Francji Rajdów Asfaltowych, podczas gdy w Danii Esben Hegelund wygrał pięć z sześciu rund Rajdowych Mistrzostw Danii dzięki wsparciu zespołu Wevers Sport. Czeska konstrukcja z Desim Henrym za sterami podbiła także Irish Forest Rally Championship, ale największą sensacją tego roku pozostaje tytuł Rajdowego Mistrza Litwy, zdobyty po pięciu zwycięstwach przez szesnastoletniego zawodnika z Finlandii, Kallego Rovanperę, jadącego FABIĄ R5 zespołu TGS Worldwide OU.

Tryumfator na całym świecie

Sukces FABII R5 nie ograniczał się do Europy. Guarav Gill przyniósł ŠKODZIE już piaty z rzędu tytuł Rajdowego Mistrza Azji i Pacyfiku (FIA APRC), ale pierwszy zdobyty za sterami nowej FABII. Hinduski zawodnik wygrał wszystkie sześć rund w sezonie, przypieczętowując tytuł mistrzowski przed swoją własną publicznością w Rajdzie Indii. Doświadczony zawodnik Nasser Al-Attyiah startował rajdowym wozem z Czech po raz pierwszy, ale nie przeszkodziło to Katarczykowi w zdobyciu mistrzowskiego tytułu w Rajdowych Mistrzostwach Bliskiego Wschodu (FIA MERC), po trzech zwycięstwach w Katarze, Kuwejcie i Jordanie. Sukces ŠKODY dotarł także do Ameryki Południowej, gdzie Paragwajczyk Gustavo Saba wygrał Rajdowe Mistrzostwa Ameryki Południowej CODASUR. Rajdowym Mistrzem Paragwaju zostanie on lub także jadący nową FABIĄ R5 Didier Arias – zwycięzca zostanie wyłoniony po ostatniej rundzie mistrzostw, rozgrywanej w grudniu. Nikt jednak nie spoczywa na laurach i rajdowe ramię czeskiej marki już zapowiada, że rok 2017 może być dla nich jeszcze lepszy!